Stackpole Electronics Inc KAL50JBR500 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 848 ratings
KAL50JBR500 main image
Model Number
KAL50JBR500
Datasheet
KAL50JBR500 PDF
Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 50W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Resistance
500 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)