Stackpole Electronics Inc KAL50FB1K20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 736 ratings
KAL50FB1K20 main image
Model Number
KAL50FB1K20
Datasheet
KAL50FB1K20 PDF
Description
RES CHAS MNT 1.2K OHM 1% 50W
Resistance
1.2 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)