Stackpole Electronics Inc HVCB2512FDC499K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 635 ratings
HVCB2512FDC499K main image
Model Number
HVCB2512FDC499K
Datasheet
HVCB2512FDC499K PDF
Description
RES 499K OHM 1% 2W 2512
Packaging
Bulk
Resistance
499 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
2W
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)