Stackpole Electronics Inc HVCB1206FKC40M0 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 682 ratings
HVCB1206FKC40M0 main image
Model Number
HVCB1206FKC40M0
Datasheet
HVCB1206FKC40M0 PDF
Description
RES 40M OHM 1% 1/3W 1206
Resistance
40 MOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
1206
Ratings
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)