Stackpole Electronics Inc HVCB1206DKL10M0 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 802 ratings
HVCB1206DKL10M0 main image
Model Number
HVCB1206DKL10M0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
HVCB1206DKL10M0 PDF
Description
RES 10M OHM 0.5% 1/3W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
HVC
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
10 MOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Composition
Thick Film
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)