Stackpole Electronics Inc HVCB0805FDC250M In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 631 ratings
HVCB0805FDC250M main image
Model Number
HVCB0805FDC250M
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
HVCB0805FDC250M PDF
Description
RES 250M OHM 1% 1/5W 0805
In Stock : 1634
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
HVC
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
250 MOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Composition
Thick Film
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)