Stackpole Electronics Inc HVCB0603FDD500M In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 615 ratings
HVCB0603FDD500M main image
Model Number
HVCB0603FDD500M
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
HVCB0603FDD500M PDF
Description
RES 500M OHM 1% 0.06W 0603
In Stock : 712
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
HVC
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
500 MOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.06W
Composition
Thick Film
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)