Stackpole Electronics Inc HPC12JT50R0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 825 ratings
HPC12JT50R0 main image
Model Number
HPC12JT50R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
HPC12JT50R0 PDF
Description
RES 50 OHM 5% 5W 4850
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
HPC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
50 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Composition
Thick Film
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead
Supplier Device Package
SMD
Size / Dimension
0.480" L x 0.500" W (12.19mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)