Stackpole Electronics Inc HCSK2725FT3L00 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 736 ratings
HCSK2725FT3L00 main image
Model Number
HCSK2725FT3L00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
HCSK2725FT3L00 PDF
Description
RES 0.003 OHM 1% 3W 2725
In Stock : 181
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
HCSK
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
3 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
3W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
2725
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)
0.120" (3.05mm)