Stackpole Electronics Inc FRN2JT6R80 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 612 ratings
FRN2JT6R80 main image
Model Number
FRN2JT6R80
Datasheet
FRN2JT6R80 PDF
Description
RES 6.8 OHM 5% 2W AXIAL
Resistance
6.8 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)