Stackpole Electronics Inc FRN14JTR220 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 896 ratings
FRN14JTR220 main image
Model Number
FRN14JTR220
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
FRN14JTR220 PDF
Description
RES 0.22 OHM 5% 1/4W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
FRN
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
220 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Metal Film
Features
Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)