Stackpole Electronics Inc FRN14JT2K20 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 798 ratings
FRN14JT2K20 main image
Model Number
FRN14JT2K20
Datasheet
FRN14JT2K20 PDF
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Resistance
2.2 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)