Stackpole Electronics Inc FRN14JB100R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 727 ratings
FRN14JB100R main image
Model Number
FRN14JB100R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
FRN14JB100R PDF
Description
RES 100 OHM 5% 1/4W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
FRN
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
100 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Metal Film
Features
Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)