Stackpole Electronics Inc FRN12JA10R0 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 814 ratings
FRN12JA10R0 main image
Model Number
FRN12JA10R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
FRN12JA10R0 PDF
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
FRN
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Resistance
10 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Film
Features
Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)