Stackpole Electronics Inc EWT50JB75R0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 827 ratings
EWT50JB75R0 main image
Model Number
EWT50JB75R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
EWT50JB75R0 PDF
Description
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W
In Stock : 100
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
EWT
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
75 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W
Composition
Wirewound
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Features
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature
Brackets (not included)
Size / Dimension
0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)