Stackpole Electronics Inc EWT50JB10R0 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 659 ratings
EWT50JB10R0 main image
Model Number
EWT50JB10R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
EWT50JB10R0 PDF
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 50W
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
EWT
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
10 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W
Composition
Wirewound
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Features
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature
Brackets (not included)
Size / Dimension
0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)