Stackpole Electronics Inc EWT225JB1K00 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 876 ratings
EWT225JB1K00 main image
Model Number
EWT225JB1K00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
EWT225JB1K00 PDF
Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 225W
In Stock : 40
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
EWT
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
1 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
225W
Composition
Wirewound
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Features
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature
Brackets (not included)
Size / Dimension
1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)