Stackpole Electronics Inc EWT100JB50R0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 680 ratings
EWT100JB50R0 main image
Model Number
EWT100JB50R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
EWT100JB50R0 PDF
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 100W
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
EWT
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
50 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W
Composition
Wirewound
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Features
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature
Brackets (not included)
Size / Dimension
0.752" Dia x 6.496" L (19.10mm x 165.00mm)