Stackpole Electronics Inc CVH625K20B Bulk sales (1 piece or more)
4.5 796 ratings
CVH625K20B main image
Model Number
CVH625K20B
Datasheet
CVH625K20B PDF
Description
MOV, 625V (Vrms), 10%, 20mm
Maximum AC Volts
625 V
Maximum DC Volts
825 V
Current - Surge
12 kA
Energy
640J
Capacitance @ Frequency
420 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
Disc 20mm