Stackpole Electronics Inc CVH60K14T Bulk sales (1 piece or more)
4.9 823 ratings
CVH60K14T main image
Model Number
CVH60K14T
Datasheet
CVH60K14T PDF
Description
MOV, 60V (Vrms), 10%, 14mm
Maximum AC Volts
60 V
Maximum DC Volts
85 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Varistor Voltage (Typ)
100 V
Varistor Voltage (Max)
110 V
Current - Surge
6 kA
Energy
38J
Capacitance @ Frequency
2200 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
Disc 14mm