Stackpole Electronics Inc CVH575K20T Bulk sales (1 piece or more)
4.9 728 ratings
CVH575K20T main image
Model Number
CVH575K20T
Datasheet
CVH575K20T PDF
Description
MOV, 575V (Vrms), 10%, 20mm
Maximum AC Volts
575 V
Maximum DC Volts
750 V
Current - Surge
15 kA
Energy
585J
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
Disc 20mm