Stackpole Electronics Inc CVH510K20T Bulk sales (1 piece or more)
4.7 605 ratings
CVH510K20T main image
Model Number
CVH510K20T
Datasheet
CVH510K20T PDF
Description
MOV, 510V (Vrms), 10%, 20mm
Maximum AC Volts
510 V
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Varistor Voltage (Typ)
820 V
Varistor Voltage (Max)
902 V
Current - Surge
12 kA
Energy
520J
Capacitance @ Frequency
510 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
Disc 20mm