Stackpole Electronics Inc CVH510K10T Bulk sales (1 piece or more)
4.8 666 ratings
CVH510K10T main image
Model Number
CVH510K10T
Datasheet
CVH510K10T PDF
Description
MOV, 510V (Vrms), 10%, 10mm
Maximum AC Volts
510 V
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Varistor Voltage (Typ)
820 V
Varistor Voltage (Max)
902 V
Current - Surge
3.5 kA
Energy
131J
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
Disc 10mm