Stackpole Electronics Inc CVH420K20T Bulk sales (1 piece or more)
5.0 700 ratings
CVH420K20T main image
Model Number
CVH420K20T
Datasheet
CVH420K20T PDF
Description
MOV, 420V (Vrms), 10%, 20mm
Maximum AC Volts
420 V
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Varistor Voltage (Max)
748 V
Current - Surge
12 kA
Energy
460J
Capacitance @ Frequency
620 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
Disc 20mm