Stackpole Electronics Inc CVH275K20T Bulk sales (1 piece or more)
4.5 773 ratings
CVH275K20T main image
Model Number
CVH275K20T
Datasheet
CVH275K20T PDF
Description
MOV, 275V (Vrms), 10%, 20mm
Maximum AC Volts
275 V
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
12 kA
Energy
330J
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
Disc 20mm