Stackpole Electronics Inc CVH250K10T Bulk sales (1 piece or more)
4.9 653 ratings
CVH250K10T main image
Model Number
CVH250K10T
Datasheet
CVH250K10T PDF
Description
MOV, 250V (Vrms), 10%, 10mm
Maximum AC Volts
250 V
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Varistor Voltage (Typ)
390 V
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
3.5 kA
Energy
77J
Capacitance @ Frequency
320 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
Disc 10mm