Stackpole Electronics Inc CVH130K10T Bulk sales (1 piece or more)
4.8 745 ratings
CVH130K10T main image
Model Number
CVH130K10T
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CVH130K10T PDF
Description
MOV, 130V (Vrms), 10%, 10mm
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CVH
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Maximum AC Volts
130 V
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Current - Surge
3.5 kA
Energy
38J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
580 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 10mm