Stackpole Electronics Inc CV75K10T Bulk sales (1 piece or more)
4.9 751 ratings
CV75K10T main image
Model Number
CV75K10T
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CV75K10T PDF
Description
MOV, 75V (Vrms), 10%, 10mm
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CV
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Maximum AC Volts
75 V
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Varistor Voltage (Typ)
120 V
Varistor Voltage (Max)
132 V
Current - Surge
2.5 kA
Energy
21J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
950 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 10mm