Stackpole Electronics Inc CV275K07B Bulk sales (1 piece or more)
4.9 608 ratings
CV275K07B main image
Model Number
CV275K07B
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CV275K07B PDF
Description
MOV, 275V (Vrms), 10%, 7mm
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CV
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Maximum AC Volts
275 V
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
1.2 kA
Energy
35J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
160 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 7mm