Stackpole Electronics Inc CV140K05B Bulk sales (1 piece or more)
4.9 753 ratings
CV140K05B main image
Model Number
CV140K05B
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CV140K05B PDF
Description
MOV, 140V (Vrms), 10%, 5mm
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CV
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Maximum AC Volts
140 V
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Varistor Voltage (Max)
242 V
Current - Surge
400 A
Energy
7J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 5mm