Stackpole Electronics Inc CSS2728FT56L0 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 630 ratings
CSS2728FT56L0 main image
Model Number
CSS2728FT56L0
Datasheet
CSS2728FT56L0 PDF
Description
RES 0.056 OHM 1% 3W 2728
Resistance
56 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
3W
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Package / Case
Wide 2827 (7067 Metric), 2728
Supplier Device Package
2728
Size / Dimension
0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Height - Seated (Max)
0.049" (1.24mm)