Stackpole Electronics Inc CSS1206DT25L0 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 748 ratings
CSS1206DT25L0 main image
Model Number
CSS1206DT25L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSS1206DT25L0 PDF
Description
RES 0.025 OHM 0.5% 1W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
25 mOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Element
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)