Stackpole Electronics Inc CSS0603FT20L0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 849 ratings
CSS0603FT20L0 main image
Model Number
CSS0603FT20L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSS0603FT20L0 PDF
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/3W 0603
In Stock : 1269
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSS
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
20 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Composition
Metal Element
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)