Stackpole Electronics Inc CSRT0805FTR390-AS Bulk sales (1 piece or more)
4.8 615 ratings
CSRT0805FTR390-AS main image
Model Number
CSRT0805FTR390-AS
Datasheet
CSRT0805FTR390-AS PDF
Description
RES 0.39 OHM 1% 1/2W 0805
Series
CSRT_-AS
Packaging
Bulk
Resistance
390 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Film
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)