Stackpole Electronics Inc CSRN2512FKR250 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 807 ratings
CSRN2512FKR250 main image
Model Number
CSRN2512FKR250
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSRN2512FKR250 PDF
Description
RES 0.25 OHM 1% 2W 2512
In Stock : 9270
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSRN
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
250 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
2W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)