Stackpole Electronics Inc CSRN0815FT10L0 (2000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 830 ratings
CSRN0815FT10L0 main image
Model Number
CSRN0815FT10L0
Datasheet
CSRN0815FT10L0 PDF
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W 0815
Series
CSRN
Resistance
10 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package
0815
Ratings
Size / Dimension
0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)