Stackpole Electronics Inc CSRF1206JT27L0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 838 ratings
CSRF1206JT27L0 main image
Model Number
CSRF1206JT27L0
Datasheet
CSRF1206JT27L0 PDF
Description
RES 0.027 OHM 5% 1W 1206
Series
CSRF
Resistance
27 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Foil
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)