Stackpole Electronics Inc CSRF0805JT30L0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 833 ratings
CSRF0805JT30L0 main image
Model Number
CSRF0805JT30L0
Datasheet
CSRF0805JT30L0 PDF
Description
RES 0.03 OHM 5% 1/2W 0805
Series
CSRF
Resistance
30 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Foil
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.083" L x 0.051" W (2.10mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)