Stackpole Electronics Inc CSRF0603JT10L0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 828 ratings
CSRF0603JT10L0 main image
Model Number
CSRF0603JT10L0
Datasheet
CSRF0603JT10L0 PDF
Description
RES 0.01 OHM 5% 1/4W 0603
Series
CSRF
Resistance
10 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Metal Foil
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)