Stackpole Electronics Inc CSR2512FKR500 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 753 ratings
CSR2512FKR500 main image
Model Number
CSR2512FKR500
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSR2512FKR500 PDF
Description
RES 0.5 OHM 1% 2W 2512
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSR
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
500 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
2W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)