Stackpole Electronics Inc CSR1210FTR510 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 671 ratings
CSR1210FTR510 main image
Model Number
CSR1210FTR510
Datasheet
CSR1210FTR510 PDF
Description
RES 0.51 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance
510 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Ratings
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)