Stackpole Electronics Inc CSR1206FK62L0 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 667 ratings
CSR1206FK62L0 main image
Model Number
CSR1206FK62L0
Datasheet
CSR1206FK62L0 PDF
Description
RES 0.062 OHM 1% 1/2W 1206
Resistance
62 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)