Stackpole Electronics Inc CSR1206FK25L0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 820 ratings
CSR1206FK25L0 main image
Model Number
CSR1206FK25L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSR1206FK25L0 PDF
Description
RES 0.025 OHM 1% 1/2W 1206
In Stock : 12983
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSR
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
25 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)