Stackpole Electronics Inc CSR0805JKR470 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 723 ratings
CSR0805JKR470 main image
Model Number
CSR0805JKR470
Datasheet
CSR0805JKR470 PDF
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/4W 0805
Series
CSR
Resistance
470 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)