Stackpole Electronics Inc CSR0805FT21L0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 740 ratings
CSR0805FT21L0 main image
Model Number
CSR0805FT21L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSR0805FT21L0 PDF
Description
RES 0.021 OHM 1% 1/4W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSR
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
21 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)