Stackpole Electronics Inc CSR0805FT1R00 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 603 ratings
CSR0805FT1R00 main image
Model Number
CSR0805FT1R00
Datasheet
CSR0805FT1R00 PDF
Description
RES 1 OHM 1% 1/4W 0805
Resistance
1 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)