Stackpole Electronics Inc CSR0805FKR250 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 760 ratings
CSR0805FKR250 main image
Model Number
CSR0805FKR250
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSR0805FKR250 PDF
Description
RES 0.25 OHM 1% 1/4W 0805
In Stock : 11597
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSR
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
250 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)