Stackpole Electronics Inc CSR0603JKR510 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 713 ratings
CSR0603JKR510 main image
Model Number
CSR0603JKR510
Datasheet
CSR0603JKR510 PDF
Description
RES 0.51 OHM 5% 1/8W 0603
Resistance
510 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)