Stackpole Electronics Inc CSR0603JKR120 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 714 ratings
CSR0603JKR120 main image
Model Number
CSR0603JKR120
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSR0603JKR120 PDF
Description
RES 0.12 OHM 5% 1/8W 0603
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSR
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
120 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)