Stackpole Electronics Inc CSR0603FTR600 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 761 ratings
CSR0603FTR600 main image
Model Number
CSR0603FTR600
Datasheet
CSR0603FTR600 PDF
Description
RES 0.6 OHM 1% 1/8W 0603
Resistance
600 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)